• Katarína Marton

Prečo som vstúpila do ARKS?

Aktualizace: 8. dub 2018

Je tu päť dôvodov, ktoré nás robia inými, keď ide o reality.


Prihováram sa k vám ako viceprezidentka Asociácie realitných kancelárii Slovenska (ARKS). Trh v celoslovenskom meradle je dnes roztrieštený na nemalé množstvo realitných kancelárií. Realitná kancelária vznikne, naberie, vyškolí, vychová maklérov a odvážnejší maklér, s veľkými očami a ešte väčšími očakávaniami – skôr či neskôr v pozícii nespokojného makléra sa ako zhnité jablko v košíku snaží nakaziť ostatné zdravé jablká a skôr či neskôr zakladá realitnú spoločnosť. S očakávaniami, databázou klientov predchádzajúcej spoločnosti, často bez akékoľvek vzdelania riadiť firmu, a bez skúsenosti o svete biznisu. Tieto atribúty sa môžu odzrkadliť v základných pilieroch i renomé spoločnosti. Dnes ide o prirodzený vývoj na trhu realitných spoločností, vzhľadom aj na chýbajúce regulatívy v oprávnenosti ich prevádzkovať. Aj toto nás robí inými.


Aj takéto sú skúsenosti. V našich končinách štatistika stále ďalej nepustí ako ku typologickej vzorke klienta, ktorý predáva nehnuteľnosť jeden, maximálne dvakrát za život. Malý trh kupujúceho, a tým i predávajúceho, a ešte menší opätovne sa vracajúcich klientov. V porovnaní so zahraničnými trhmi, na ktorých nehnuteľnosti zmenia svojich vlastníkov v priemere každých 5 rokov. Napriek tomu najhlbším zmyslom práce realitnej kancelárie je služba každému klientovi s ľudskosťou na najvyššom piedestále hodnôt kancelárie, šarmantne vyriešiť klientovi otázku bývania! Aby sme ho mohli vtiahnúť do nášho sveta realít, potrebujeme jeho dôveru, jeho pocit bezpečia, pretože celý obchod a čas strávený na chvíľu spolu, je o dôvere medzi nami.


Aj vďaka maklérom, ktorí ma sklamali aj vďaka klientom, ktorí moju náročnú prácu často podceňovali, som našla svoju cestu k aktívnej práci v Asociácie Realitných Kancelárií Slovenska. Po svojich skúsenostiach a túžbe ich zdielať a spojiť sa s ľuďmi z branže, s profesionálmi, ktorí sú dlhoročne na trhu a pracujú, tak aby ďalšie desaťročia mohli na trhu v malom meste pôsobiť. Chcela som sa odlíšiť a „oprieť sa“ o kvalitu, profesionalitu o skúsenosti z branže, ktoré sa dajú len precítiť no nedajú kúpiť.


A tento punc, s ochrannými krídlami spolu so spoločnosťou ľudí, ktorých som si obľúbila mi ponúkla ARKS. A prečo práve ARKS? Je tu päť dôvodov, ktoré nás robia inými, keď ide o reality:


Vzdelávame sa.

Trh napreduje, ak chceme byť profesionáli vo svete realít, je nevyhnutné sa vzdelávať. Naše vzdelávacie aktivity zahŕňajú semináre, interaktívne tréningy, outdoroové tréningy. A popri hlavnej myšlienke pracovať na vzdelávaní našich maklérov, chceme rovnako vzdelávať manažérov a nás samotných riaditeľov alebo majiteľov. Ktosi raz povedal: ,,Múdri sa sústavne vzdelávajú, hlúpi už vedia všetko.“


Máme Etický kódex.

Upravuje prácu realitnej spoločnosti a realitného makléra, a každý subjekt ho vstupom prijíma a podpisuje.


Sme Informovaní.

V prípade meniacich sa legislatívnych a obchodných podmienok v našom odvetví podnikania.


Poznáme sa vzájomne.

Celoplošne pôsobíme v rámci realít – vzhľadom na partnerské kancelárie ARKS.


Stretávame sa formálne i neformálne.

Spájajú nás spoločenské aktivity v rámci ARKS – bowlingové a tenisové turnaje, chaty s gulášom, ktorý si sami navaríme, vzdávania, schôdze a stretnutia so širokou verejnosťou.

Stále som Vás nepresvedčila, to ani nebolo mojim úmyslom, chcela som Vám priblížiť len môj príbeh, ktorý sa začal s Maťom Dlugolinskym v jednej kaviarni. A takmer som zabudla, píšeme články a písať ich pre Vás s veľkým potešením budeme.